Blog

Je to naozaj tak … Raz obeť, navždy obeť ?

Naša životná história a naša genetická výbava sú základom vývoja našej osobnosti. Detská skúsenosť často pretrváva do dospelosti, máme totiž sklon opakovať staré vzorce správania, hlavne v situáciách, ktoré sú pre nás významné. Neuvedomujeme si, že minulosť už prešla a nemá magický dosah na našu prítomnosť, či budúcnosť, ak jej to sami neumožníme.

Je to naozaj katastrofa? Prečo práve ja?

Tento provokujúci nadpis som si nezvolil náhodou; chcem zamerať vašu pozornosť na to, čo sa s vami v týchto chvíľach deje. Vychádzam z predpokladu, že buď ste „Bechterevik“, alebo vám táto diagnóza ovplyvňuje život prostredníctvom niekoho blízkeho. Pokúste sa so mnou otvorene, bez predsudkov a mýtov pozrieť na to, ako sa môže zmeniť váš život po tom, čo diagnóza „ankylozujúca spondylitída“ vstúpi do vášho života.

Diabetes a psychické pasce

Máte už niekoľko rokov cukrovku, alebo diabetika v rodine? Ak áno, predpokladám, že vo svojom každodennom živote riešite množstvo problémov, o ktorých sa informačné materiály pre pacientov zmieňujú len okrajovo, alebo vôbec. Verím, že občas môžu nastať obdobia, kedy je toho na vás skrátka veľa, ste nešťastný, prežívate obavy a úzkosť, alebo sa u vás prejavuje totálna strata energie a nechuť čokoľvek vo svojom živote riešiť.

Depresia a cukrovka

„Mám depresiu“. Občas to hovoríme všetci a myslíme tým skleslú náladu, smútok, rozladenosť. Skutočná depresia je ale úplne niečo iné. Je to dlhodobejší a hlbší stav, ktorý výrazne zasahuje do nášho fungovania v dennom živote. Depresia môže a nemusí mať zreteľnú príčinu. Zrozumiteľná pre všetkých bez rozdielu je depresia po nejakej nešťastnej udalosti v živote, napríklad úmrtie blízkeho človeka, rozvod, alebo pri závažných problémoch, či už v práci poprípade vo vzťahoch.

Keď duša hovorí rečou tela.

Nenapíšem nič nové ak skonštatujem, že žijeme v čase permanentných zmien. Zmien, ktoré sú veľmi rýchle, často veľmi dramatické a hlavne veľmi protirečivé. To, čo platilo včera, dnes už neplatí. Nápor týchto zmien nás núti žiť s vedomím, že je potrebné vynaložiť stále viac a viac úsilia a energie na to, aby sme dokázali adekvátne reagovať na zrýchľujúcu sa dynamiku nášho života.

Ak je pohár vždy poloprázdny

Patrí k našej ľudskej podstate, že všetci zažívame okamihy smútku, mávame dni, niekedy aj týždne, keď môžeme mať skleslú, smutnejšiu náladu, ale po istom čase sa obyčajne vrátime späť, „do svojej pôvodnej formy“. Takéto obdobia skleslej nálady si spravidla vysvetľujeme, ako „zlý deň“ alebo ako únavu, či prirodzenú reakciu na nepríjemnú situáciu.